Predstavujeme vám nový formát rozhovorov, v ktorom vám postupne priblížime ľudí, ktorí tvoria srdce našej spoločnosti. Naša firma nie je len o strojoch, technológiách a číslach – za každým úspechom stoja jedineční ľudia, ktorí v nej pracujú, prinášajú inovatívne nápady a venujú sa projektom s vášňou a odhodlaním.
V tomto seriáli vám ukážeme ich príbehy, ich každodennú prácu a motiváciu, vďaka ktorej sa nám darí dosahovať úspechy.
VUMZ Group, ktorá vznikla pred takmer 20 rokmi, sa dnes radí medzi popredné technologické firmy špecializujúce sa na strojárske a energetické riešenia v priemysle a odpadovom hospodárstve.
V rozhovore s jej zakladateľom sa dozviete o jeho inšpiratívnej ceste – od štúdia leteckého strojárstva až po budovanie úspešného podnikania. Tento rozhovor vám priblíži nielen vznik a rozvoj spoločnosti, ale aj osobné vízie, motivácie a hodnoty, ktoré stáli pri jej úspechu.
Čo motivuje človeka vstať každý deň a s vášňou sa venovať práci?
Aké rady by dal mladým podnikateľom, ktorí sa chcú presadiť v technickom svete?
Tieto, ale ja iné odpovede nájdete v tomto článku
1. Aká bola vaša cesta pred samotným projektom VUMZ (štúdium, predošlé práce, skúsenosti atď.)?
Vyštudoval som letecké strojárstvo na vysokej škole v Košiciach. Keďže oblasť letectva bola na Slovensku aj v Českej republike veľmi obmedzená svojím rozsahom, pokúsil som sa aplikovať vedomosti z teórie leteckých systémov na priemyselné aplikácie, odkiaľ bol už len krok k energetickým riešeniam v priemysle (plynové turbíny, kogeneračné systémy a využitie ich odpadových výstupov na výrobu tepla alebo elektriny vrátane ich spotreby). V projektoch a energetike ako takej som pôsobil profesne až do roku 2016, odkedy som sa už naplno kapacitne venoval iba VUMZ.
2. Ako vznikla myšlienka založenia VUMZ, aké boli okolnosti, resp. čo vás viedlo k vybudovaniu teraz už úspešne fungujúcej firmy?
Ak sa vrátim do roku 2004, v tom čase som práve rozbiehal energetickú základňu spoločnosti Veolia v závode PSA, kde som mal na starosti nové energetické prevádzky pre celý závod v Zavare. Popri tejto práci som už dlhšie rozmýšľal nad tým, že by som si založil vlastný podnik, kde by som využil strojárske a energetické skúsenosti a zároveň moju záľubu v realizácii projektov. Ako spúšťač tejto myšlienky prišla ponuka od priateľa z Moravy na spoluprácu s českým VUMZ a.s., ktorý ako pokračovateľ vývojových aktivít bývalého Výskumného ústavu mechanizácie so sídlom v Prahe (odtiaľ základná skratka VUMZ), sa zaoberal výrobou strojov, najmä pre stavebné aplikácie. Po detailnej príprave som na jar roku 2005 založil firmu s rovnakým názvom, len s príponou SK. Po prezentácii zámeru a načerpaní pôžičky sme vybudovali prvé administratívne a výrobné priestory, prijali prvých zamestnancov a začali vyrábať stroje pre českého partnera.
V prvých ťažkých rokoch mi veľmi pomáhali otec a brat, obaja výborní strojári – bez ich pomoci by som firmu a dynamiku okolo nej neudržal. Časom sa firma preorientovala na výrobu strojov aj pre odpadový priemysel, čoho sa držíme dodnes. Navrhujeme a vyrábame stroje a celé triediace linky po celom bývalom „Československu“, často ako generálny dodávateľ na kľúč. Každý projekt vnímam ako nový samostatný projekt a s každou zákazkou sa teším na jej realizáciu, a ešte viac na výsledky z prevádzky našich zariadení, ktoré nám potvrdzujú funkčnosť a komplexnosť dodaného riešenia.
Dnes máme v skupine podnikov približne 150 zamestnancov, a vďaka vynikajúcim pracovníkom sme schopní ponúkať a tvoriť špičkové technologické riešenia s pridanou hodnotou.
3. Od vzniku spoločnosti VUMZ uplynulo už 19 rokov. Ktorý rok bol pre vás najťažší a prečo?
Budúci rok bude významný, pretože oslavujeme 20. výročie vzniku. Mám možnosť bilancovať, pretože za ten čas sme navrhli, vyrobili a dodali stovky zákaziek pre rôzne priemyselné aplikácie, od najjednoduchších po najzložitejšie. Ako generálny dodávateľ sme realizovali viac ako 20 projektov technologických liniek, najmä v oblasti odpadového priemyslu (najmä v posledných rokoch). Úspechy však neprišli hneď. Tak ako mnohé firmy, aj my sme zažili ťažké obdobia a priznávam, že pri prvej kríze v roku 2010 som stál na križovatke, či pokračovať alebo firmu predať. Bolo to obdobie, keď sme odovzdali objednávku strojov do Ruska a na stole neboli žiadne ďalšie otvorené zákazky, no prevádzkové náklady bolo potrebné pokrývať.
4. Ktorý projekt alebo úspech v rámci vášho pracovného života vo VUMZ SK považujete za najvýznamnejší a prečo?
Ťažko jednoznačne povedať, čo bolo najvýznamnejšie. Boli to menšie aj väčšie každodenné úspechy – každý úspech bol dielikom mozaiky, ktorá postupne narástla do niečoho väčšieho. Či už to boli prvé úspechy z dobre realizovaných zákaziek, nábor správnych pracovníkov, z ktorých vznikol výborný tím, alebo spokojní zákazníci, ktorí nám pomohli vybudovať dobré meno stabilnej spoločnosti pod značkou VUMZ.
5. Aká je vaša vízia pre budúcnosť VUMZ SK? Na čom by ste chceli s tímom pracovať v najbližších rokoch?
Mojou víziou je na jednej strane pokračovať vo vývoji a realizácii projektov v priemyselnej automatizácii, čo stále reprezentuje značku VUMZ, na druhej strane chcem hľadať možnosti diverzifikácie našich obchodných činností tak, aby sme dokázali posilniť a expandovať aj do iných oblastí, čo prispeje k stabilite a udržateľnosti spoločnosti.
6. Čo vás najviac baví na práci v tejto oblasti a čo vás motivuje každý deň vstať a pracovať?
Každý deň si kladiem túto otázku a odpovedám podobne. Najviac ma baví práca na zaujímavých projektoch so skúseným tímom spolupracovníkov, dynamika rozvoja spoločnosti a denné výzvy a stretnutia. Každý deň je plný nových úloh a na jeho konci vidím výsledky, či už vo forme nových systémov riadenia výroby, dokončenia nových priestorov alebo úspešne realizovaného projektu.
7. Máte nejaké rady pre mladých, ktorí by chceli pracovať v oblasti, ktorej sa venuje VUMZ, prípadne by chceli začať podnikať?
Nebojte sa svojho inovatívneho myslenia, pracujte na svojej odbornosti, naberajte skúsenosti, budujte si pracovitosť a trpezlivosť a nebojte sa začať podnikať, ak máte dobré nápady. Sú to dôležité vlastnosti a jedna bez druhej nefungujú.
8. Keď sa odprostíte od pracovného života, aké sú vaše najväčšie záľuby alebo koníčky, ktorým sa venujete vo voľnom čase?
Voľné chvíle, ktorých nie je veľa, sa snažím využiť predovšetkým pri činnostiach spojených s rodinou, prácach okolo domu, turistike, športu alebo kultúre (divadlo, koncerty a pod.).
9. Ak by ste mohli stráviť týždeň kdekoľvek na svete, kde by to bolo a prečo?
Keďže rád objavujem nepoznané, je to ktorákoľvek krajina, kde som ešte nebol – a je ich ešte skutočne dosť.
10. Aké sú vaše osobné ciele alebo sny, ktoré by ste si chceli splniť mimo pracovného života?
Rád podporujem a pomáham ľuďom, ktorí sa snažia rozbehnúť zaujímavé a dôležité projekty – či už sú to záchrancovia kultúrnych pamiatok, folklórne súbory, športové kluby alebo startupy. Mojím cieľom je pomôcť tým, ktorí si to svojou snahou, cieľavedomosťou a inováciami zaslúžia. Verím, že ich časom bude stále viac. Aj týmito malými skutkami môžeme posunúť spoločnosť vpred.
11. Ak by ste mohli dať jednu radu svojmu mladšiemu ja, čo by to bolo?
Choď vždy za tým, čo cítiš, že je správne a dôležité, a nezľakni sa nových výziev. Najväčšia ľútosť je nad tým, čo nespravíš, napriek tomu, že môžeš a vieš.